Łupież pstry

Łupież jest dolegliwością kojarzoną przede wszystkim ze skórą głowy oraz z włosami. Gdy lekarz dermatolog stawia diagnozę: łupież pstry, a różne zmiany na skórze znajdują się na klatce piersiowej to ciężko się w tym połapać. Co to jest łupież pstry i kto może być nim zagrożony

Przyczyny łupieżu

Za pojawienie się szczególnych zmian plackowatych na skórze owłosionej odpowiedzialny będzie drożdżak – Malassezia furfur. Grzyb będzie również odpowiadał za innych choroby skórne – łojotokowe zapalenie skóry (lubi miejsca na skórze, gdzie łój wytwarzany jest w ogromnych ilościach).

Zmiany skórne

Najczęstszym miejscem ulokowania się łupieżu będzie klatka piersiowa, kark, ramiona ale także skóra głowy gdzie może zaistnieć duży problem z wypadaniem włosów. Łupież będzie miał zabarwienie żółtobrunatne, owalny kształt oraz wielkość do około 3-4 milimetry średnicy. Wraz z czasem w rozwoju choroby, plamy będą tworzyć jedną wielką całość. Odznaczającą się cechą łupieżu będzie reakcja zmian na światło słoneczne. Drożdżak odbarwia naskórek, dlatego promienie słońca wywołują białe przebarwienia w miejscach ze zmianami skórnymi.

Jak można zarazić się łupieżem pstrym?

Drożdżak Malassezia furfur szczególnie upodobał sobie środowisko wilgotne oraz ciepłe. Do ekspansji grzyba przyczynia się zwiększona potliwość, zła wentylacja oraz duża ilość osób. Z łatwością można zarazić się łupieżem na basenie, saunie, solarium, u kosmetyczki bądź fryzjera. Gdy tylko korzystamy z takich usług, musimy domagać się dezynfekcji wszelkich przyrządów używanych przez innych klientów oraz jednorazowych ręczników. Wiadomo również, że osoby palące są znacznie częściej narażone na infekcje tym grzybem.

Leczenie łupieżu

Łupież jest schorzeniem bardzo przewlekłym. W różnych punktach medycznych i aptekach są dostępne preparaty przeciwko tym pasożytom, lecz służą one podtrzymaniu kuracji aniżeli całkowitemu wyleczeniu. Jeżeli chcemy wybrać skuteczną metodę pozbycia się łupieżu pstrego, najlepiej wybrać odpowiednie suplementy oraz skuteczną terapię drożdżaka. Czas leczenia zależy przede wszystkim od zaawansowania zmian skórnych, i wynosi zazwyczaj od jednego do kilku miesięcy.

Be the first to comment on "Łupież pstry"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*